Język niemiecki – dlaczego warto się go uczyć?

5/5 - (1 vote)

Jednym z częściej używanych języków obcych w Europie zaraz obok angielskiego jest niemiecki. Ze względu na trudną wymowę i skomplikowaną gramatykę nie do końca jest lubiany oraz doceniany. Tymczasem to język wynalazców i innowatorów, który otwiera szerokie możliwości biznesowe. W tym artykule prezentujemy Ci najważniejsze powody, dla których warto jak najszybciej rozpocząć jego naukę! Zapraszamy!

1. Niemiecki – jeden z najczęściej używanych języków w Europie

Zacznijmy od tego, że język niemiecki jest rozpowszechniony na całym świecie. Posługują się nim nie tylko rodowici mieszkańcy Niemiec. Znając niemieckojęzyczne słownictwo, bez trudu porozumiesz się z obywatelem Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu czy Belgii. Niemiecki jest również językiem ojczystym wielu mniejszości zasiedlających tereny północnych Włoch, wschodniej Francji, Danii oraz Rumunii.

2. Znajomość niemieckiego to większa szansa na karierę nie tylko w Polsce

Marzysz o zostaniu fizykiem kwantowym? Myślisz o karierze w motoryzacji? A może chcesz pracować jako tłumacz niemieckiego? Pod wieloma względami język niemiecki jest niemalże tak samo ważny, jak angielski. Znajomość podstaw niemieckiego jest przydatna w wielu dziedzinach nauki. Nie sposób też nie wspomnieć, że Niemcy stanowią niezwykle atrakcyjny ośrodek dla inwestorów zagranicznych. To właśnie tam swoje siedziby ma wiele międzynarodowych koncernów takich jak BMW, Bosch, Siemens czy Volkswagen.

3. Nauka niemieckiego rozwija pamięć, kreatywność i logiczne myślenie

Zostało naukowo udowodnione, że nauka języka obcego wpływa na poprawę pamięci oraz sprawności umysłowej. Uczenie się nowych słówek jest szczególnie pożyteczne dla osób starszych, które w ten sposób mogą ćwiczyć obie półkule, aczkolwiek nie tylko. Język niemiecki pod względem słowotwórstwa jest bardzo elastyczny i niejednokrotnie zaskakujący. W wielu przypadkach wystarczy połączyć ze sobą dwa wyrazy, aby otrzymać zupełnie nowe słowo. W stymulowaniu szarych komórek pomocne jest zwłaszcza uczenie się niemieckich rzeczowników z towarzyszącymi im rodzajnikami, które rzadko pokrywają się z polskimi odpowiednikami.

4. Dzięki niemieckiemu poczujesz się komfortowo w każdym zakątku Europy

Niemcy należą nie tylko do najlepiej rozwiniętych krajów gospodarczych na świecie. W skali światowej bardzo dużo też podróżują. Jeśli lubisz spędzać wolny czas na poznawaniu nowych stron świata, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trakcie wyjazdu spotkasz kogoś… z Niemiec! Znając język niemiecki na poziomie komunikatywnym, z łatwością porozumiesz się w większości państw Europy. Obywatele Niemiec chętnie odwiedzają też nasz kraj. Często też obierają kierunki śródziemnomorskie: Grecję, Chorwację, Turcję, Hiszpanię, Czarnogórę.

5. Poznasz niemiecką kulturę, sztukę i różnorodność

Jeszcze jednym argumentem przemawiającym za tym, że warto uczyć się języka niemieckiego, jest możliwość poznania niezwykle bogatej kuchni, architektury oraz sztuki tego kraju. Czy wiedziałeś, że w Niemczech występuje około trzystu rodzajów pieczywa, ponad tysiąc wariantów kiełbasy i blisko sześć tysięcy gatunków piwa? Nie sposób też nie wspomnieć o bogatym dziedzictwie kulturowym Niemiec. Johann Wolfgang von Goethe, Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach, Friedrich Nietzsche – to zaledwie garstka niemieckojęzycznych geniuszy, których nazwiska po dziś dzień wspominane są na całym świecie. Znając język niemiecki, możesz zaczytywać się w oryginałach największych dzieł, poszerzając swoją wiedzę na temat kultury tego państwa.

Niemiecki wcale nie jest tak skomplikowany, jak myślisz!

Jak się okazuje, istnieje wiele powodów, dla których warto już dziś rozpocząć naukę języka niemieckiego. Jego znajomość nie tylko otwiera drzwi do kariery zawodowej, ale też umożliwia nawiązywanie kontaktów w trakcie podróży oraz pozwala lepiej zrozumieć dziedzictwo tego kraju. Nie musisz być od razu zawodowym mówcą. Wystarczy, że będziesz posługiwać się językiem na poziomie średnio zaawansowanym. A w razie trudności zawsze możesz zgłosić się do naszego biura tłumaczeń. Sprawdź!